Woda dla sportowców i osób aktywnych fizycznie


  • Bez kategorii
  • przez
  • 17-03-2019

butelka z wodą i osoby aktywne fizycznie
Nie tylko sportowcy powinni zwracać uwagę na ilość i jakość spożywanej wody. Każdy, kto jest aktywny fizycznie i dba o zdrowie powinien o tym pamiętać.

Jakość wody

Jeśli uprawiasz sport, na pewno zwracasz uwagę na swoją dietę: różnorodne składniki, kaloryczność oraz odpowiednia ilość białka, mikroelementów, czasem dodatkowa suplementacja. Niektórzy korzystają z usług dietetyków bądź specjalnego cateringu. A ile osób tak się przejmuje nawodnieniem organizmu? Powiecie, że wszyscy, wiadomo, że nawodnienie jest ważne. Ale zazwyczaj mówimy o ilości, a przecież trzeba dbać przede wszystkim o jakość wody, którą pijemy. Woda może i powinna pełnić ważną rolę w dostarczaniu elektrolitów i składników mineralnych.  Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, ale też amatorów, którzy trenują regularnie – wystarczy, że trenujesz intensywnie przez godzinę, 2-3 razy w tygodniu, aby odczuć zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne. Zatem jak uzupełniać je efektywnie? 

Filtrowanie i mineralizacja wody

W trakcie długotrwałego wysiłku tracimy duże ilości magnezu, wapnia, sodu i potasu, a także wiele innych minerałów i witamin.  Niedobory przekładają się na wydłużony okres regeneracji, a także skurcze mięśni, w skrajnych przypadkach także na zaburzenia pracy mięśnia sercowego. Dłużej też mamy zakwasy, a siła nie wraca tak szybko jak byśmy sobie życzyli.

Utracone minerały należy jak najszybciej uzupełnić, np. mineralizowaną wodą. Niewiele osób wie, że zamiast kupować w sklepie butelkowaną wodę, można zamontować filtr kuchenny, który nie tylko oczyści naszą kranówkę, ale też wzbogaci w konkretne minerały, np. wspomniany magnez, tak ważny dla sportowców. Takimi filtrami są np. urządzenia filtrujące do wody austriackiego producenta BWT, który sponsoruje skoczków narciarskich i Formułę 1.

Aby szybko uzupełnić poziom płynów i elektrolitów polecane są izotoniki. Niestety oferowane w sprzedaży napoje często zawierają niepotrzebne barwniki, konserwanty czy substancje słodzące. Lepiej taki izotonik przygotować samemu – wystarczy do wody dodać miód i odrobinę soli a następnie wcisnąć sok z cytryny i gotowe! Na pewno skuteczne i dużo zdrowsze niż kolorowe napoje w butelkach. Zadbajmy tylko najpierw o jakość wody, aby cieszyć się pełnią właściwości naszego napoju. 

Jonizacja wody

Innym urządzeniem wartym polecenia jest jonizator wody. To urządzenie, które usuwa sole pierwiastków zakwaszających wodę, zmieniając pH wody z kwaśnego czy neutralnego (poniżej 7,5 pH) na zasadowe (8-9,5 pH). Dlatego też taka woda nazywana jest zjonizowaną, zasadową lub alkaliczną. Jak wpływa to na jakość wody i dlaczego jest korzystne? 

Najważniejsze zalety wody zjonizowanej dla osób aktywnych fizycznie:

  • zawiera ona więcej tlenu niż zwykła woda, co przy regularnym stosowaniu poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu,
  • neutralizuje wolne rodniki, które powstają w trakcie intensywnego i wyczerpującego wysiłku, zatem szybciej zwalcza zakwasyprzyspiesza regenerację,
  • ma mniejsze napięcie powierzchniowe i buduje mniejsze struktury molekularne, dzięki czemu jest lepiej wchłaniana i szybciej nawadnia organizm,
  • dzięki zasadowemu odczynowi szybciej neutralizuje pozostałości kwasowe i usuwa toksyny,
  • nie zawiera jonów rozpuszczonych soli kwaśnych (chloru, siarki, fosforu, etc.), które pozostają w wodzie kwaśnej. Dlatego zmniejsza się zakwaszenie organizmu, a tym samym wzmacnia się odporność organizmuna choroby.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w opisie Jonizatora Alaska o odwróconej osmozie w naszym sklepie: 5 zalet wody alkalicznej

Pamiętajcie tylko, że do prawidłowego procesu trawienia potrzebne jest kwaśne środowisko. Oznacza to, że nie powinniśmy wodą jonizowaną popijać posiłków i suplementów czy odżywek.

Życzymy świetnych wyników i szybkiej regeneracji!