Woda do picia i do mycia – z kranu, butelkowana, czy filtrowana?


  • Bez kategorii
  • przez
  • 22-03-2019

dzieci pijące wodę
Jaka woda będzie dla nas najzdrowsza do picia? Jakiej wody używać do mycia?

Woda jest konieczna do życia. Najczęściej zwracamy na nią uwagę dopiero kiedy pojawia się problem, np. kiedy zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach lub ma dziwny, żółto-brunatny kolor. Woda jednak ma na nas i nasze zdrowie tak ogromny wpływ, że powinniśmy poświęcić chwilę i zastanowić się jaką wodę wybrać – do picia, gotowania czy mycia.

Woda do picia

Zacznijmy od wody do picia. Tu nasze możliwości wyboru są ogromne: ilość producentów i ujęć wody sprawia, że oferta wody butelkowanej jest ogromna. A każda woda ma odrobinę inny skład i właściwości. Znakomita większość wód, to wody źródlane, odpowiednie dla wszystkich. Przy konkretnych wskazań lekarskich możemy wybierać wody mineralne o określonym składzie. Jeśli mamy małe dzieci lub mieszkają z nami osoby starsze, warto wybierać wody niskozmineralizowane. Czy woda butelkowana ma jakieś wady? Widzę dwie podstawowe: cena i plastik. Jeśli uznamy, że butelka 1,5 litra kosztuje 1,5 zł, to w ciągu roku dla jednej osoby za wodę do picia płacimy 550 złotych, a dla rodziny 4-osobowej to już ponad 2 tysiące złotych. Gdybyśmy dodatkowo chcieli używać tej wody do gotowania, koszty będą rosły znacząco. Dodatkowo wyobraźcie sobie tę górę plastiku, który w ten sposób produkujemy. Mówiąc o plastiku, warto wspomnieć, że niektóre związki z plastiku mogą przenikać do wody (bisfenol A).

Jakość wody z kranu

A jakie mamy alternatywy dla wody butelkowanej – może kranówka? Dzięki postępowi w technologii oczyszczania wody, coraz częściej mówi się o doskonałych właściwościach wody pochodzącej z miejskich czy gminnych wodociągów. Potwierdzają to liczne badania, którymi sieci wodociągowe dzielą się z mieszkańcami. Jednak jeśli rury, którymi woda płynie do naszych mieszkań czy domów są stare, rośnie ryzyko, że będą się pojawiać szkodliwe dla zdrowia związki, np. miedź czy ołów. Nie wspominając o zanieczyszczeniach które widać gołym okiem (kolor wody). Co więcej, aby zapobiec skażeniom, do takiej wody dodaje się środki do dezynfekcji takie jak chlor i dwutlenek chloru. Zatem jakość kranówki pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Oczywiście, jeśli chcemy skupić się tylko na cenie, to niewątpliwie jest to najtańsze rozwiązanie. Przynajmniej, dopóki nie patrzymy na szkody wyrządzone przez kamień sprzętom domowym, ale o tym za chwilę.

Woda filtrowana

Aby wyeliminować pojawiające się w kranówce zanieczyszczenia, warto zastosować filtr i korzystać z wody filtrowanej. Wtedy możemy korzystać z dobrej wody nie tylko do picia, ale też do gotowania. Dzięki temu poprawimy smak potraw i oszczędzimy czajnik czy ekspres do kawy, które przestaną pokrywać się kamieniem w zastraszającym tempie. Możemy też brać taką wodę ze sobą do szkoły czy pracy – najlepiej w szklanej butelce (ekologia i zdrowie). Ceny takich filtrów zaczynają się nawet od 200 zł, czyli korzystając z wcześniejszych wyliczeń, montując filtr kuchenny otrzymujemy koszt zakupu wody butelkowanej dla 1 osoby. Ale już drugi i każdy kolejny rok jest prawie darmowy (kwestia niewielkich opłat za serwis czy wymianę wkładu). A korzystny wpływ na zdrowie – gratis. 

Woda do mycia 

A teraz kilka słów o wodzie do mycia. Dobrze wiedzieć, że chodzi nie tylko o kwestie estetyczne i urodowe. Oczywiście jest prawdą, że twarda woda gorzej wpływa na włosy, czy trudniej usuwa makijaż, jednak najważniejsza kwestia, to że kiedy bierzemy prysznic wdychamy bardzo wiele cząsteczek wody. Jeśli zawierają one chlor czy niekorzystne substancje, to wszystkie te elementy wnikają do naszego układu oddechowego. 

W przypadku wody do mycia niestety jest dużo trudniej o alternatywy. W grę wchodzi tylko stacja uzdatniania wody, która będzie zamontowana na głównym dopływie wody do domu czy mieszkania – tuż za licznikiem. To oznacza większy koszt, gdyż ceny tego typu urządzeń zaczynają się od 2000 zł. Jednak niesie ze sobą jeszcze więcej korzyści: chronimy nie tylko swoje zdrowie, ale też urodę oraz sprzęty. I jeśli nie przemawiają do Was argumenty zdrowotne, to może przekonają finansowe. 

Wpływ twardej wody na sprzęty domowe

Twarda woda (co to znaczy przeczytasz w tym artykule: Czym jest twarda woda?), która zazwyczaj płynie z kranów, powoduje niestety odkładanie kamienia na sprzętach. Dotyczy to zarówno grzałek w pralkach, zmywarkach czy czajnikach, osadzanie na dyszach prysznica, ale też na ceramice łazienkowej (muszle klozetowe, umywalki) czy na drzwiach prysznicowych. Może zauważacie jak matowią ceramikę wstawianą do zmywarki? Wszystko to jest efektem działania cząsteczek zawartych w wodzie, które z czasem osadzają się i stają się trudne do usunięcia. Gdy mówimy o toalecie czy prysznicu, to raczej problemy estetyczne, jednak jeśli chodzi o zmywarkę, pralkę, piece i bojlery, czajniki czy żelazka, znacząco skracają ich życie. I teraz dochodzimy do kwestii finansowych: jeśli wyobrazimy sobie, że te przedmioty po 5 latach psują się i wymagają wymiany zamiast służyć nam 10 lat, to zaczynamy rozumieć, dlaczego warto zainwestować w system oczyszczania wody.